Alarmující výsledky odhalil Den prevence cévní mozkové příhody v Nemocnici Přerov

20.5.2016

Velký zájem projevili obyvatelé Přerova a okolí o včerejší Den prevence cévní mozkové příhody, který se konal v Nemocnici Přerov. Akce se zúčastnilo celkem 156 osob. Se zjištěnými výsledky vyšetření však přerovští zdravotníci rozhodně spokojení nejsou.

Cévní mozková příhoda, označovaná také jako mozková mrtvice či mozkový infarkt, zasáhne ročně 35 tisíc Čechů a je také hlavní příčinou trvalé invalidity i třetí nejčastější příčinou úmrtí u nás. Nemocnice Přerov se proto rozhodla nabídnout zájemcům bezplatná vyšetření, která poodhalí, zda jedinec nepatří do ohrožené skupiny. „Výsledky z letošního ročníku jsou skutečně alarmující. U naprosté většiny ze 73 lidí, kteří si nechali změřit hladinu tuku v krvi, jsme odhalili zvýšené hodnoty a doporučili navštívit nutriční poradnu,“ uvádí vrchní sestra neurologického oddělení Nemocnice Přerov Mgr. Alena Caletková.

Krevní tlak si nechalo přerovskými zdravotníky během včerejší akce změřit celkem 96 osob. „I zde byly výsledky horší, u 16 osob jsme dokonce naměřili tlak přesahující hodnoty vyšší než 170/110. V kombinaci se zvýšenými tuky je již skutečně jen otázkou času, kdy nastanou závažnější zdravotní problémy,“ varuje Mgr. Alena Caletková s tím, že téměř 60 příchozích si také nechalo natočit EEG a podstoupilo ultrazvukové vyšetření krčních tepen. U třetiny z takto vyšetřených odhalili zdravotníci cholesterolové pláty a u jednoho z příchozích dokonce vážnější nález - uzavření (okluzi) karotidy. „Na místě jsme každému poradili, jak dále postupovat,“ doplnila vrchní sestra.

Cévní mozková příhoda nejčastěji postihuje osoby starší 65 let, více muže. U žen ale naopak bývají důsledky fatálnější, kdy vlivem vyššího hormonálního zatížení organismu více než polovina případů CMP končí smrtí.