Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

Péče po propuštění

Vážení rodiče,

pro Vaši lepší informovanost a usnadnění péče o Vaše dítě po jeho propuštění z novorozeneckého oddělení Vám předkládáme její stručný přehled.

V den propuštění, je třeba informovat vybraného PLDD a domluvit si převzetí dítěte do jeho péče. Návštěva PLDD by měla proběhnout u Vás doma a to do 48h od propuštění dítěte. V případě propuštění během dnů pracovního klidu informujte PLDD první následující pracovní den. Má-li Váš PLDD dovolenou, informujte lékaře, který jej zastupuje.

Péče o novorozence – obecné rady:

  1. Na trhu je nepřeberné množství dětské kosmetiky, pracích či avivážních prostředků pro děti. V případě nedostatku mateřského mléka a nutnosti dítě dokrmovat je též velmi bohatý sortiment umělé kojenecké výživy.  Cokoliv si vyberete a Vaše dítě bude spokojeně prospívat a bude mít pěknou zdravou pokožku, mu tedy vyhovuje.  Co se Vám v péči o Vaše dítě osvědčí, je zbytečné bezdůvodně měnit ! 
  2. Pokud se rozhodnete v péči o dítě začít používat nový výrobek, nebo zařadit do svého jídelníčku potravinu, kterou jste doteď jako kojící žena nejedla, nekombinujte více novinek souběžně, ale 1-2 dny počkejte, zda Vaše dítě nebude reagovat nežádoucím způsobem (nejčastěji vyrážka na kůži). Je dobré mít zpětnou kontrolu, co Vašemu dítěti ev. způsobilo potíže !
  3. V případě, že budete mít pocit, že je s Vaším dítětem něco v nepořádku, bude se náhle chovat jinak, než jste zvyklá, bude odmítat pít, bude zvracet, nebo bude mít jiný zdravotní problém, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Buď u svého PLDD a pokud se potíže objeví mimo jeho pracovní dobu, obraťte se na dětskou LSPP (v Přerově zajišťuje Dětské oddělení nemocnice). POZOR U novorozenců a malých kojenců nemusí docházet při nemoci ke zvýšení tělesné teploty !   

Uskladnění mateřského mléka:

Pokud máte přebytky mateřského mléka, je výhodné je uschovávat pro ev. pozdější využití. Mléko můžete uschovávat v jakékoliv nádobce určené pro styk s potravinami. Před jejím použitím je nutno ji ovšem vysterilizovat vroucí vodou či v páře v mikrovlnné troubě. Mléko je nutno uskladňovat v lednici, kde vydrží 96 h. Potom je možno jej zmrazit. V mrazáku při    -18oC může být uskladněno 3 měsíce. Rozmrazovat je nutno při pokojové teplotě, ne v mikrovlnné troubě ! Po rozmrazení lze uskladnit dalších 48 h v lednici. Ovšem z lahvičky se mléko musí odlévat, nikoliv z ní rovnou krmit ! Mléko ohříváme na tělesnou teplotu ve vodní lázni nebo v ohřívačkách k tomu určených. Opět ne v mikrovlnné troubě !

Skladba jídelníčku a kojení:

Kojící žena nemusí dodržovat žádnou speciální dietu, ale na některé složky jídelníčku je potřeba brát zřetel. Samozřejmě je to individuální a každá maminka musí vyzkoušet, co její dítě toleruje bez potíží a co mu již potíže způsobí. K podpoře laktace je možno využívat i homeopatické přípravky.

Vždy platí doporučení sníst či vypít raději menší množství, nápoje ředit a vyčkat, zda to Vaše dítě toleruje.

Nadýmavé potraviny – luštěniny, košťáloviny, čerstvé pečivo, nápoje sycené kysličníkem uhličitým. Prevence plynatosti – popíjet čaje pro kojící matky, dbát na správné odříhnutí dítěte po a ev. při kojení. V bdělém stavu dávat dítko za 1-1,5 h po kojení na bříško. Dítě  v poloze na bříšku hlídat, nebo používat apnoe-monitor ! Při potížích s „prdíky“ nahřát dítku bříško (pozor na popálení !), promasírovat ve směru hodinových ručiček, cvičit dolními končetinami k usnadnění odchodu plynů. V lékárně lze zakoupit různé léky proti plynatosti – „kapky na prdíky“. Zde je potřeba dodržovat dávkování podle příbalových letáků. Malé upozornění – mnohdy nabízené probiotické kapky sice pomohou, ale jejich cena za malou lahvičku je cca 600 Kč.

Potraviny působící „vyrážku“ – chuťově výrazné ovoce (citrusy, kiwi, ananas, jahody, meruňky), 100%  a vitamíny obohacované džusy, ostré či nadměrně kořeněné potraviny. Pokud se Vám dítě po těchto potravinách „osype“, není důvod se znepokojovat, vyrážka časem sama vybledne.

Káva, čaj – není nezbytně nutné pít kávu bez kofeinu, nicméně kávy s kofeinem max. 1-2 šálky a nepříliš silné. Presso vhodné není. Podobná opatrnost je potřeba při pití silného zeleného a černého čaje. Pokud se kofein či tein z mateřského mléka dostanou až k dítěti, způsobí to jeho dráždivost, která postupně sama odezní.

Mléko a mléčné výrobky– bezpečná dávka kravského mléka vypitého kojící ženou, se bere do 0,5 l/den. Vyšší množství může u kojence způsobit nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Kysané mléčné produkty jsou méně rizikové a při konzumaci běžného množství se netřeba obávat.

Hygiena a péče o pokožku:

Koupel – koupat dítě je nutno minimálně 1x za 3 dny. Do koupele lze přidat olejové přísady. Pokud budete dítě koupat v čisté vodě, je po koupeli nutné pokožku dítěte ošetřit dětským olejem. Rozhodnete-li se koupat dítě častěji, je to možné a pokud jeho pokožka nejeví známky zvýšeného vysušení, není to nijak škodlivé. Samozřejmě není nutné dítko každý den umývat žínkou. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat místům tzv. „vlhké zapářky“, tedy pod krkem, v podpaží, tříslech a okolí konečníku.

Nos – čistit nos preventivně není nutné a pro dítě je to navíc nepříjemné. Lze šetrně odstranit viditelný sekret odsávačkou, zaschlý případně hygienickými vatovými tyčinkami. V případě „zadní rýmy“ (dítě při dýchání chrochtá, ale sekret není vidět) pomáhá zvýšená poloha a vlhký stan (vlhká látka přehozená přes postýlku).

Uši – ušní maz plní ve zvukovodu důležitou ochrannou funkci, navíc se sám posunuje směrem ven. Stačí jen cípem kapesníku či pleny stírat přebytečný maz z ústí zvukovodu, jinak není čištění uší nutné. Při zatečení vody při koupeli lze vodu ze zvukovodu odsát měkkým vatovým smotkem.                                                                                                                   

Nehty – první nehtíky se samy oloupou. Potom se mohou stříhat, až nemají na své spodní straně přirostlou kůži (možno vidět při správném natočení ručky dítěte proti světlu). Stříhat je nutno velmi opatrně a vždy je lepší nechat malý lem odrostlého nehtíku – prevence zastřižení a následné ev. infekce.

Pupek – názory na péči o pupek a pupeční pahýl se rozcházejí. Podle některých autorů není nutné nijak ošetřovat. Pokud si koupíte 60% líh a za použití buničinového čtverečku jím pupeční pahýl několikrát denně ošetříte, urychlí se jeho odpadnutí. Navíc líh působí jako slabý desinfekční prostředek.  V den odpadnutí pupečního pahýlu není vhodné dítě koupat. Dále se již pupek ošetřovat nemusí, případně 1-2x denně opět lihem do úplného zatažení. 

Kůže – k péči o kůži je na trhu nepřeberné množství přípravků, záleží pouze na Vašem výběru. Důležité je odhalenou kůži dítěte ošetřovat mastmi s nízkým obsahem vody při venkovním pobytu v chladném období roku. V létě je nutné preventivně používat dětské opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem. Při potížích s opruzeninami či kojeneckou vyrážkou lze postižená místa ošetřit např. Sudokrémem, nebo 3x denně 10 min. dítě vykoupat v lázni z řepíku či šalvěje (ne heřmánek ! – vysušuje, alergizuje)    

Pobyt venku:

Dítě po příchodu domů nechat 3-5 dní aklimatizovat, možno větrat místnost, ve které necháte dítě dostatečně oblečené a zakryté přes den spát. Pozor ovšem na průvan ! Potom  můžete začít vycházet na procházky, jejich délku ovšem zvyšovat jen postupně. V zimě nechodit na procházku, pokud je méně než -5oC ! V chladném období roku nezapomínat dětem dávat rukavice. Omrzliny mohou vzniknout i při teplotách nad bodem mrazu ! V létě nechodit s novorozenci či kojenci cíleně na slunce, nenechávat děti samotné v automobilech !

Co je dobré mít doma:

Léky proti větříkům, léky proti horečce, oční kapky, genciánovou violeť (k vytření úst při kvasinkové infekci), 60% líh, buničinové čtverečky, teploměr.

Při potížích s kojením je možné se obrátit na laktační poradkyně. Jejich seznam včetně telefonických kontaktů je vložen do očkovacího průkazu dítěte. 

 Pokud budete mít jakýkoliv jiný dotaz či pochybnost, můžete nás kontaktovat telefonicky.

zpět na úvodní stránku oddělení