Světový den dárců krve v přerovské nemocnici doplní zásoby nejcennější tekutiny před letním obdobím

13.6.2023

Ve středu 14. června si také v Nemocnici AGEL Přerov připomenou již tradiční Světový den dárců krve, jehož cílem je oslavit a podpořit dobrovolníky za jejich záslužnou činnost. Každý, kdo přijde v tento den darovat krev či plazmu do přerovské nemocnice, obdrží navíc jako poděkování poukaz do LÉKÁRNY AGEL na nákup v hodnotě 100 korun. Přerovská nemocnice tak chce oslovit další dobrovolníky k bezpříspěvkovému darování krve a plazmy a doplnit tak zásoby nejcennější tekutiny na období letních prázdnin.

Provoz nemocnic se v dovolenkovém období omezuje minimálně, akutní péče, která je nejvíce náročná na spotřebu transfuzních přípravku, funguje v plném rozsahu. „Počet dárců krve v červenci a srpnu přitom klesá zhruba o 25 až 30 %.  Důvodem je jednak samotné čerpání dovolené našimi dárci, jednak nutnost zajištění provozu v zaměstnání za spolupracovníky, kteří jdou čerpat volno v další „vlně“. Navíc k tomu přistupují omezení v darování po návratu z dovolené mimo ČR,“ vysvětluje primář hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Přerov MUDr. Štefan Repovský.

Lidé, kteří byli oddychovat mimo naši republiku, musí počítat s určitým časovým blokem, kdy po návratu nemůžou krev darovat. Příčinou je možné riziko přenosu různých infekci jako západonilská horečka, malárie, Covid -19 a jiné. Omezení se bohužel týká i mnoha zemí EU (Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, pevninské Řecko, Ibiza, Island, Kanárské ostrovy, Korsika, Kréta, Kypr, Malorca, Malta, Sicílie a také některé oblasti Německa).  „Stejná omezení platí i pro severní Afriku a Severní Ameriku.  Po návratu z pobytu ve střední a jihovýchodní Asii a většiny zemí Afriky je blokace dokonce 6měsíční.  Dárcům po návratu z dovolené doporučuji ověřit si délku blokace na stránkách nemocnice, v informacích pro dárce krve,“ radí MUDr. Štefan Repovský s tím, že další skutečností, která v létě limituje mnoho dárců, je vrcholící aktivita klíšťat, která mohou přenášet boreliózu nebo zánět mozkových blan. Člověk, který měl přisáté klíště, by neměl darovat 4 týdny. Po lokální kožní nebo celkové reakci by neměl s ohledem na možná zdravotní rizika darovat 6 měsíců.

„Navíc v posledních létech zaznamenáváme i větší množství zejména sportovních úrazu, které také (v závislosti na způsobu ošetření) neumožňují darovat krev a plazmu od 2 týdnů do 6 měsíců,“ doplnil primář Repovský a vyzývá všechny bezpříspěvkové dárce, aby darovat přišli ještě před odjezdem na dovolenou.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát zdraví lidé ve věku od 18 do 65 let, s váhou nad 50 kg. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém místě. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. Výhodami darování krve je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat studijní volno či pracovní volno s náhradou mzdy, bezplatné lékařské vyšetření, občerstvení nebo odpočet ze základu daně z příjmu.