Poradna pro hojení ran v Nemocnici AGEL Přerov řeší více mladých pacientů

9.11.2023

Pacientů s takzvaným „onemocněním řidičů“ přibývá. Poradna pro hojení ran v Nemocnici AGEL Přerov eviduje stále mladší pacienty s diagnózou pilonidální píštěl.

Průměrný věk pacientů Poradny pro hojení ran v Nemocnici AGEL Přerov  se ještě donedávna pohyboval okolo 70 let.  Přibývá ale podstatně mladších pacientů s diagnózou pilonidální píštěle či abscesu, což je chronické nebo akutní onemocnění, které postihuje podkožní tukovou vrstvu. Toto onemocnění se nyní daleko častěji vyskytuje zejména u mladé populace, u které převládá sedavý způsob života a která tráví mnoho času u počítače nebo za volantem. Jde tedy také o onemocnění řidičů a často obézních mladých lidí.

„V České republice je 26 nemocných na 100 000 obyvatel a nejčastěji jsou postiženi mladí muži ve věku od 16 do 28 let,“ uvádí MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

S rostoucí incidencí vznikají centra, kde se na toto onemocnění specializují a postupně získávají zkušenosti i s miniinvazivními metodami léčby. Od roku 2019 používají v Nemocnici AGEL Přerov k léčbě inovativní metodu SiLaC + NPWT, což znamená propojení miniinvazivní laserové chirurgie s léčbou rány pomocí řízeného podtlaku, které se využívá k urychlení zacelení dutiny a zabránění hnisání rány.

„Výkon se provádí v celkové anestezii, výjimečně spinální anestezii a v poloze na břiše s podložením pánve. Po vyříznutí píštěle a po “vyškrabání“ stěny cysty je dutina ošetřena laserovým paprskem. V momentě ukončení zákroku je naložen podtlak, který se následně ústími píštělí protáhne tenký hadicový drén k odvodu zbytkového sekretu.Po dvou dnech dochází ke zrušení drenáže a je opakováno naložení podtlakového systému na 24 hodin. Třetí pooperační den bývá pacient propuštěn domů,“ vysvětluje průběh zákroku MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

Od roku 2019 provedli lékaři v Nemocnici AGEL Přerov metodou SiLaC + NPWT 47 operací, z toho u 31 mužů a 16 žen s věkovým rozsahem 16 až 28 let. „U takto mladých lidí je doba hojení 2 – 3 týdny, a to s tím, že po této době jsou operační rány plně zajizvené,“ dodává MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

S opakovaným návratem těchto problémů se chirurgové v Nemocnici AGEL Přerov setkali pouze ve dvou případech.

„Proti těmto problémům je prevencí problematická místa často holit či depilovat, pomáhá také důsledná hygiena a s neposlední řadě je dobré omezit dlouhé sezení na tvrdé podložce,“ uzavírá MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.