Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

Stravování při kojení

Rozmanitá a vyvážená strava zajišťuje dostatečný příjem základních živin, minerálních látek a vitamínů. Je to základní podmínka pro správnou tvorbu mateřského mléka. Vybírejte kvalitní potraviny – vyvarujte se konzumaci nahnilých a plesnivých potravin. Důležitá je také dostatečná hygiena- ovoce a zeleninu pořádně omýt před konzumací. Nepoužívejte jídla instantní, hotová, chlazená a mražená, také nejsou vhodné pokrmy z rychlého občerstvení.

Období kojení

Doporučený příjem tekutin je 2,5 – 3 litry. Vhodné je pít po malých dávkách po celý den. Mezi nápoje se nepočítá mléko a mléčné výrobky.

Nadýmání kojenců

Příčinou nadýmání u novorozenců bývá nevyzrálost zažívacího systému, dochází proto k nedokonalému trávení složek potravy a s tím souvisí tvorba plynů.

Reakce kojenců bývá individuální a je důležité vypozorovat ve stravě ženy, jaké potraviny mu vadí (nejčastěji  jsou to luštěniny, hrušky, zelí, kapusta, aromatická a kořeněná jídla, čerstvý chléb).

Pro konzumaci luštěnin je vhodné je před přípravou přebrat, propláchnout, přes noc namočit a druhý den slít vodu, znova propláchnout a následně uvařit v čisté vodě. Luštěniny však nejsou celkově v období šestinedělí doporučovány. Salátové okurky je potřeba oloupat a do salátů společně přidat pár zrnek kmínu. Jablka je dobré vybírat vyzrálá a oloupat je. Pro lepší stravitelnost dětské krupičky je před vařením namočit do vody. Pokud je třeba zahustit pokrmy, lze využít mouku opraženou nasucho, škrob, nebo strouhaný brambor. Cibule nadýmá hlavně syrová, pak je vhodnější ji podávat jen vydušenou, případně ji po dobu šestinedělí zcela odstranit z jídelníčku.

Nadýmavou zeleninu doporučujeme přidávat až kolem 2. a 3. měsíce věku dítěte a to v normálním hrnci, tlakový hrnec není vhodný. Zeleninu je vhodné vařit s bylinkovým kořením, které snižuje potíže s nadýmáním, je to například majoránka, tymián, saturejka, nebo kmín.

Alergie

Při výskytu alergie důležité sledovat, po jaké potravině dochází k potížím a tu z jídelníčku zcela vyloučit. Nejčastějšími alergeny jsou oříšky, citrusové a lesní plody, koření, rajčata nebo jahody.

Nadváha

Období kojení rozhodně není vhodným obdobím k redukčním dietám. Samotné hormony produkovány v organismu kojící ženy dokonce mohou bránit redukci hmotnosti ženy, aby byla zachována tvorba mléka. Pokud u kojící ženy neklesá váha, není nutné se tím znepokojovat a naplánovat si redukční dietu až po ukončení kojení.

Snížená tvorba mateřského mléka

V případě, že se mléko tvoří ve sníženém množství, je vhodné se obrátit na laktační poradkyni. Častější přikládání kojence sáním stimuluje zvýšení tvory mateřského mléka. Důležitým krokem je zajištění dostatečného pitného režimu. Stimulační prostředek pro tvorbu mléka je také čajovina složená z anýzu, fenyklu, meduňky a kopřiv (vypít ½ l denně), dále také Caro, melta, mléčné nápoje, či pelíškování.

Zvýšená potřeba kofeinu

Je vhodné kofein vynechat, u kojence se může projevit neklidem, podrážděností, nervozitou, zvýšeným tlakem nebo zrychlenou tepovou frekvencí. Pokud jde o chuť, dá se káva nahradit kávovinovými náhražkami. Při přípravě čaje se sáček zalije vřelou vodou, nechá se minutu luhovat, vyjme se a zalije se znovu vřelou vodou. Místo používání kofeinových nápojů může k odstranění únavy během dne pomoci dávat si častější pauzy (po obědě si jít na chvilku lehnout). Pokud je chuť na kofein neodolatelná, doporučuje se alespoň káva bez kofeinu (např. Nescafé).

Příjem alkoholu

Veškerý alkohol přechází do mateřského mléka (max. do 1 hodiny). Pití alkoholu může značně narušit psychomotorický vývoj kojence. Pokud si chcete dát pivo k povzbuzení zažívání po jídle je vhodnější nealkoholické a to jen jedna sklenička, pokud však jeho konzumace vyvolá bolest břicha u kojence, je nutné ho zcela vynechat. Pokud kojíte déle a jdete do společnosti, kde budete konzumovat alkohol, je vhodné před tím odsát mléko a dát do ledničky. Po návštěvě společnosti je dobré mléko odsát a vylít.

Kouření a kojení

Matka by neměla kouřit nejen v těhotenství, ale i v období kojení. Nikotin snižuje tvorbu mléka a taktéž mění jeho chuť. Pokud je chuť nepřekonatelná, matka by neměla kouřit v blízkosti kojence. Doporučené je alespoň snížit počet vykouřených cigaret na minimum. Kouřit nejpozději 2,5 hod před kojením.

Zvýšená chuť na sladké

Nejčastějším důvodem je nevyrovnanost jídelníčku matky. K mlsání lze využívat syrové a sušené ovoce a zeleninu (vždy dobře omyté). V omezeném množství ředěné džusy (pozor na vysoký obsah cukru) nebo mixované ovoce. Vhodný jsou hrozinky, ořechy, rýžové sušenky, piškotová těsta. Ořechy jsou také vhodné na mlsání a je možno je přidávat do sladkých jídel.

Výběr potravin

Maso
Čerstvé, raději chlazené než mražené, libové druhy, alespoň 1 porce denně. Rybí maso zařadit do jídelníčku alespoň 2x týdně. Před použitím odstranit z masa přebytečný tuk, z drůbeže kůži. Vhodné je maso drůbeží, králičí, krůtí, hovězí, telecí, méně vepřové. Nevhodné jsou vnitřnosti, paštiky, trvanlivé salámy, klobásy, hamburgery.

Vejce

​Vejce jsou ýborný zdroj bílkovin, důležitá je tepelná úprava jako prevence salmonelózy. Doporučená dávka je jedno vejce denně.

Luštěniny

​Luštěniny jsou většinou kojenci špatně snášeny. Pokud kojenci nevadí, je vhodné zařazovat 1 – 2x týdně (ne v období šestinedělí). Fazole, hrách, cizrna, čočka (červená nenadýmá) jsou vhodné, omezeně sója.

Pečivo a příkrmy

Do jídelníčku lze zařadit starší pečivo, celozrnné pečivo, bílé pečivo, rýže, müsli. Brambory jsou vhodné pro svůj obsah polysacharidů a vit C.. Nejlepší je vařit brambory ve slupce, neboť dochází k menší ztrátě živin. Z těstoviny jsou vhodné všechny druhy ať už vaječné, bezvaječné, celozrnné, pohankové, bezlepkové, rovněž amarantové.

Méně vhodné je sladké bílé pečivo, kynutá těsta (knedlíky, buchty, koláč), smažené hranolky, krokety, slané brambůrky.

Ovoce a zelenina

Upřednostňujte syrové, čerstvé ovoce a zeleninu. Omezte konzumaci konzervovaného ovoce a zeleniny. Dobré je zařadit ovocné a zeleninové saláty a šťávy. Některé druhy zeleniny můžou způsobit nadýmání, například květák, nebo brokolice. Zelená fazolka je zelenina a ne luštěnina, ta je rovněž velmi vhodná.

Ořechy

Ořechy jsou vhodné k „mlsání“ a k přidávání do sladkých jídel.

Koření

Mohou se používat veškeré druhy koření s výjimkou ostrého koření.

zpět na úvodní stránku oddělení