Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

O nemocnici

Nemocnice AGEL Přerov oslavila 110 let. Jako první v bývalém Československu měla dialýzu a oddělení ARO

19.9.2023

Přerov, 18. září 2023: Nejstarší dochovanou zmínku o sociální instituci, kterou můžeme považovat za prvního předchůdce zařízení nemocničního typu, máme na Přerovsku již z roku 1511, kdy Vilém z Pernštejna, majitel zdejšího panství, daroval městskému špitálu v Přerově "Horní louku", která patřila jeho dvoru ve Vinarech. V roce 1905 bylo rozhodnuto o výstavbě městské veřejné nemocnice za městem, a to již na místě dnešní nemocnice. Stavba byla ukončena v roce 1913, kdy byly odevzdány svému účelu pavilony pro choroby chirurgické, vnitřní, infekční, dětské a pavilon pitevní a dezinfekční. V době zpřístupnění měla nemocnice pouhé 3 lékaře.

Výročí oslavila se svými současnými i minulými zaměstnanci, pro které připravila při této příležitosti slavnostní setkání. Několik desítek současných a bývalých zdravotníků si mohlo vyslechnout přednášky o bohaté historii a také o současnosti přerovské nemocnice.

MUDr. Jiří Ševčík, předseda představenstva  AGEL Středomoravské nemocniční a ředitel, pod jehož vedení přerovská nemocnice spadá, zmínil především současnou razantní modernizaci Nemocnice AGEL Přerov. „Od roku 2007 funguje výborná spolupráce mezi soukromým sektorem – AGELem a státním sektorem – Olomouckým krajem, z čehož významně profitují pacienti,“ řekl přítomným Jiří Ševčík s tím, že finanční prostředky za pronájem nemocnic Středomoravská nemocniční (kromě přerovské nemocnice provozuje také Nemocnice AGEL Prostějov a Nemocnice AGEL Šternberk), ale i další finance směřují zpět do modernizace nemocnic, a to jak do přístrojů, tak budov.

Milým překvapením pro přítomné byl projev pamětníka nemocnice, bývalého náměstka pro léčebnou péči MUDr. Jana Küchlera, který do přerovské nemocnice nastoupil po promoci a vydržel v ní 65 let. „Přerovská nemocnice byla vždy dobře vybavena. Jako jedna z prvních okresních nemocnic v celém Československu měla dialýzu a oddělení ARO,“ vzpomínal.

Největší rozvoj doznala nemocnice v poválečném roce 1947, kdy byl celkový počet lůžek 620 a ošetřeno a hospitalizováno bylo přes 13 500 pacientů. Se zánikem Okresního Ústavu Národního Zdraví v roce 1991 začalo pro nemocnici období samostatného působení v konkurenčním prostředí. Úvahy o dalším směřování nemocnice vyvrcholily prosazením a realizací několika rozsáhlých investičních akcí. Jednou z nejvýznamnějších investic v novodobé historii nemocnice byla především výstavba "Pavilonu pro matku a dítě", který byl do této doby mimo areál nemocnice. Součástí této investiční akce, která byla ukončena v roce 2003, byla také rozsáhlá rekonstrukce operačních sálů, ARO, chirurgických ambulancí, očního oddělení a JIP chirurgických oborů, které umožňují poskytování zdravotní péče na vysoce nadstandardní úrovni.

Od roku 2007 provozuje Nemocnici Přerov společnost Středomoravská nemocniční, která je součástí skupiny AGEL. V posledních letech Nemocnice AGEL Přerov zrekonstruovala interní pavilon, otevřela kompletně zrekonstruovaný pavilon operačních oborů nebo zmodernizovala operační sály a RDG pracoviště.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: