Lidem v kómatu budou v Nemocnici AGEL Přerov psát „pacientský deník“

7.10.2020

Nový projekt uvádějí v těchto dnech do života zdravotníci Nemocnice AGEL Přerov. Zdravotníci budou po domluvě s příbuznými psát pacientům v kómatu deník, kde zaznamenají všechny významné nebo zajímavé informace.

Podobu pacientských deníků navrhla vrchní sestra Ing. Bc. Andrea Czvalingová. Zdravotní sestra Mgr. Lenka Nevřelová mu dala finální podobu a postupně jej uvádí v život. Podporu pro svůj projekt našli nejen v řediteli přerovské nemocnice MUDr. Jiřím Ševčíkovi, předsedkyni představenstva AGEL Středomoravské nemocniční MUDr. Marii Marsové, MBA, ale i hlavní sestře Nemocnice AGEL Přerov Bc. Bronislavě Budínové.  „Vycházíme z myšlenky příběhu Malého prince: Odvážný malý chlapec, který na své cestě potkává různé lidi. I v našem případě platí, že každý člověk je jiný, ale důležité je to, zda naše činnost a vůbec ten náš život má nějaký význam či cíl,“ vysvětluje Mgr. Lenka Nevřelová, zdravotní sestra jednotky dlouhodobé intenzivní péče anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO-DIP) Nemocnice AGEL Přerov.

Jak upřesňuje, projekt pacientských deníků se snaží uvádět do praxe ve spolupráci s vrchní sestrou Ing. Bc. Andreou Czvalingovou. „Skladba našich pacientů a jejich diagnóz zatím neumožňovala využití nebo zavedení pacientského deníku. Až nyní máme na oddělení pacienta, u kterého deník Malý princ zavádíme,“ objasňuje Mgr. Lenka Nevřelová.

Deník by měl podle ní být společným dílem rodiny i zdravotníků. „Já se budu snažit zapisovat významné události z pohledu zdravotníka, ale protože například náš pacient má děti, požádáme rodinu, aby namalovaly obrázek, my doplníme myšlenku Malého prince, identifikační údaje a logo nemocnice. Pokud rodina bude chtít, může požádat i kamarády nebo třeba spolupracovníky o napsání motivačních vzkazů. Deník vnímáme jako živý organizmus. Zatím jsme na začátku, uvidíme, jak se jeho podoba bude rozvíjet dále. Měla by vzniknout vzpomínka na určitou životní etapu, kterou si pacienti budou moci vybavit aspoň díky deníku Malého prince,“ uvedla dále Mgr. Lenka Nevřelová.

Podle ní se začne historie konkrétního příběhu pacienta v kómatu psát až tehdy, pokud bude souhlasit rodina. „Deník pro konkrétního pacienta připravíme a jeho historii začneme psát my. Jak se zapojí příbuzní nemocného, to bude záležet jen na nich. Ze zkušeností víme, že reakce rodiny na nově vzniklou situaci se mnohdy odvíjí od věku nemocného, rozhodují i sociální vazby, vztahy v rodině. Byli bychom rádi, pokud by si pacient po opuštění nemocnice odnesl deník Malý princ domů a vnímal jej jako vzpomínku na určitou životní etapu. Tady už bude rozhodnutí záležet na každém pacientovi,“ uzavírá Mgr. Lenka Nevřelová.