Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

O nemocnici

Dětské oddělení přerovské nemocnice radí, jak bezpečně odstranit klíště u dětí

24.7.2025

Dětské oddělení Nemocnice AGEL Přerov se v posledních týdnech častěji setkává s rodiči, kteří vyhledávají lékařskou pomoc kvůli přisátému klíštěti u svého dítěte. Jen za předchozí měsíc dorazily více než dvě desítky rodičů, kteří si na domácí odstranění klíštěte netroufli. Přestože je obezřetnost na místě, ve většině případů zvládnou rodiče tento úkon sami – čím dříve, tím lépe.

„Na pohotovost k nám přicházejí rodiče s tím, že mají doma strach klíště vytáhnout. Přitom právě rychlost je zásadní. Čím dříve se klíště odstraní, tím nižší je riziko přenosu infekce,“ říká MUDr. Zuzana Konečná z dětského oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

„Jen za měsíc červen přišlo na dětskou pohotovost přibližně 20 rodičů s tímto problémem – tedy s prosbou o vytažení klíštěte, které se objevilo u jejich dítěte,“ doplňuje MUDr. Zuzana Konečná

Doporučuje se místo lehce vydezinfikovat, klíště nemažeme olejem ani krémem – hrozí, že v obranné reakci vypustí více infekčních látek. K vytažení dobře poslouží běžná pinzeta – uchopit co nejblíže ke kůži a kývavým pohybem vytáhnout směrem kolmo vzhůru. Na choulostivá nebo obtížně přístupná místa, jako jsou víčka nebo okolí očí, je možné použít také navlhčenou vatovou tyčinku a klíště jemně krouživým pohybem uvolnit.

Po odstranění se místo znovu vydezinfikuje. Pokud v kůži zůstanou kusadla, není je nutné odstraňovat– tělo si s tím většinou poradí samo. Důležité je poznamenat si datum, místo přisátí a sledovat následující týdny případné zarudnutí, výskyt červené kruhové vyrážky s vyblednutím ve středu, bolesti hlavy, únavu nebo teploty. „Krátce po přisátí klíštěte nemá význam provádět krevní odběry, ty se provádí jen v případech klinických obtíží a pozitivní anamnéze přisátí klíštěte,“ říká primář dětského oddělení MUDr. Jaroslav Bouchal.

„Rodiče se na nás často obracejí s dotazy, co přesně sledovat po přisátí klíštěte. Pokud víme o přisátí klíštěte a s odstupem se objeví červená vyrážka větší než 4 cm, únava, teplota, bolesti hlavy se zvracením – je vhodné konzultovat situaci s lékařem a informovat ho o anamnéze přisátí klíštěte,“ doplňuje MUDr. Jaroslav Bouchal.

Nemocnice AGEL Přerov připomíná, že klíšťata mohou přenášet například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Proti encefalitidě je dostupné očkování, které hradí všechny zdravotní pojišťovny. V případě, že si rodiče opravdu nejsou jistí – zejména pokud je klíště na obtížně přístupném místě – mohou se obrátit na lékaře. Ve specifických případech, například při přisátí v oblasti oka, se doporučuje kontaktovat přímo očního specialistu. Vyšetření imunitní odpovědi organismu proti nejčastějším nemocem, které přenáší klíšťata je možné také prostřednictvím sítě laboratoří AGELLAB.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
[email protected]

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: