Lékařka varuje: Těhotné ženy by měly být v létě na pozoru
2.8.2021
V letním teplém období je vždy vhodné přizpůsobit denní režim vyšším teplotám i působení slunce, což v případě těhotných žen platí dvojnásob. Právě pro těhotné ženy, a to zejména ve vyšším stádiu těhotenství, totiž horké léto i s ním spojené aktivity představují vyšší riziko.
Mezi hlavní rizika, kterým těhotné ženy v letních měsících čelí, patří otoky končetin, zhoršení křečových žil, únava, dušnost a kolapsové stavy. „Nepříjemná a riziková může být zejména dušnost způsobená kombinací tepla, dusna a tlaku zvětšené dělohy na bránici, spolu s kolapsovými stavy, které způsobují vysoké teploty v kombinaci s roztažením cév a poklesem krevního tlaku v těhotenství,“ vysvětluje MUDr. Jana Meričková, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Proto by se těhotné ženy měly v létě vyhýbat delšímu pobytu na slunci, vyšší fyzické aktivitě a ideálně i delším cestám autem či letadlem.Velmi časté jsou pak také otoky končetin, proti kterým je možné bojovat pomocí koupele v chladné vodě, umisťování končetin do vyvýšené polohy, masáží, zvýšeného příjmu bílkovin či lehké pohybové aktivity.
Samostatnou kapitolou jsou pak pigmentové skvrny, k jejichž vzniku je pokožka v těhotenství náchylnější, než jindy. Totéž přitom platí i ohledně spálení kůže. Také již vzniklé strie můžou velice rychle vlivem delšího slunění změnit svoji barvu na výrazně červenou. Proto je v těhotenství více než jindy vhodné používat odpovídající ochranné opalovací přípravky, vyhnout se opalování okolo poledne, zkrátit dobu opalování na 20 minut a vyhýbat se přehřátí vlivem opalování. „Zejména v prvním trimestru může dlouhé slunění při vysokých teplotách negativně ovlivnit vývoj plodu, což prokázaly mnohé odborné studie. UV záření totiž v lidském organismu snižuje hladinu kyseliny listové, která pomáhá v raném těhotenství zdárnému vývoji míchy a mozku dítěte,“ varuje MUDr. Meričková.
Další aktivitou, které by se těhotné ženy měly vyhýbat, je nezodpovědné koupání a vodní sporty. „Pro těhotné ženy je rizikové zejména koupání v přírodních nekontrolovaných vodních plochách. Koupání jako takové je ale naopak vysoce vhodné ve všech stádiích těhotenství. Nejvhodnější jsou domácí bazény, bazény se slanou či mořskou vodou, bazény určené k těhotenskému plavání a samozřejmě moře. Naopak nevhodná jsou koupaliště, jezera či rybníky, a to pro riziko infekce. Díky hormonálním změnám v těhotenství je totiž prostředí v pochvě náchylnější na vznik infekcí. Nevhodné jsou zároveň i vířivky a horké prameny, a to zejména v prvním a posledním trimestru, kdy příliš teplá voda a možný vznik infekce může přispívat k zvýšenému riziku potratu či předčasného porodu,“ vysvětluje MUDr. Jana Meričková.
Kromě omezení konkrétních aktivit je pak vhodné dodržovat základní režimová opatření „Je potřeba dodržovat pitný režim a předcházet dehydrataci, nepřetěžovat se, volit kvalitní stravu, nosit lehké oblečení i pokrývku hlavy, vyhýbat se delšímu slunění, používat ochranné opalovací přípravky, nezůstávat v mokrých plavkách a vyhýbat se prudkému ochlazování,“ dodává MUDr. Meričková s tím, že v rámci stravy jsou v létě rizikové zejména majonézové saláty, vejce, zmrzlina či tepelně nedostatečně upravené maso, které může být zdrojem listeriózy či salmonelózy.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL