Pacientům Nemocnice AGEL Přerov slouží nové EKG přístroje

30.6.2021

Jedenáct nových EKG přístrojů nakoupila Nemocnice AGEL Přerov pro své interní oddělení, oddělení chirurgie, traumatologii, gynekologii i ortopedii. Nově zakoupené přístroje slouží k vyšetřování i léčbě pacientů se srdečními obtížemi, ale i pro preventivní monitorování či kontrolu srdeční činnosti.

„EKG přístroje nejběžněji používáme k vyšetřování pacientů s bolestí na hrudi, dušnosti, závratí, pocitů bušení srdce a podobně. Pomocí EKG můžeme odhalit poruchu srdečního rytmu, ale třeba i zvětšení srdečních oddílů,“ vysvětluje MUDr. Štefan Repovský, náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice AGEL Přerov.

Při EKG vyšetření, které trvá jen malou chvíli, leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Na hrudníku má pak nalepeny elektrody, které jsou napojeny na monitorovací systém zaznamenávající stahy srdečního svalu. Vyšetření je nenáročné a zcela nebolestivé. Pomocí výsledné EKG křivky přitom lékař snadno a spolehlivě detekuje odchylky od běžného stavu.

Nově zakoupené EKG přístroje typu 1201 jsou přenosné, disponují barevným LCD displejem, alfanumerickou klávesnicí, dotykovou obrazovkou, vnitřní pamětí i vestavěnou tiskárnou. „Ovládání těchto nových EKG přístrojů je zcela jednoduché a intuitivní a díky jejich malému rozměru je můžeme snadno přenášet i přímo za pacienty k jejich lůžku. Navíc jsou vybaveny řadou speciálních funkcí, jako jsou automatické výpočty a interpretace pomocí databáze, rozšířený tisk při arytmiích, nebo možnost rozšířené analýzy vybrané sekvence záznamu,“ popisuje hlavní výhody MUDr. Repovský.

Nové přístroje, které v nemocnici nahradily starší modely, by v Nemocnici AGEL Přerov mohlo ročně využít více než 20 tisíc pacientů, kteří přicházejí s nejrůznějšími obtížemi.