Pracoviště

Historie chirurgie v Přerově

Městská nemocnice v Přerově byla uvedena do provozu dne 1. dubna 1913 jako monoprimariát. Měla jednoho primáře a dva sekundáře. Primářem a současně ředitelem se stal chirurg MUDr. Karel Šantrůček. V roce 1933 se stal novým primářem a současně ředitelem nemocnice chirurg MUDr. Vladislav Skřivánek. Těsně před druhou světovou válkou v době nemoci zastupoval určitou dobu primáře MUDr. Skřivánka na chirurgii asistent MUDr. Vl. Rapant, tehdy asistent chirurgické kliniky prof. J. Petřivalského v Brně.

V době okupace za druhé světové války, kdy byly uzavřeny české vysoké školy, chodil do nemocnice operovat předčasně pensionovaný prof. Julius Petřivalský, rodák z blízké vesnice Vinary. V roce 1948 nastoupil na primariát, již chirurgie asistent kliniky prof. Podlahy, žáka prof. Petřivalského, MUDr. Rostislav Cenek. V roce 1973 došlo na dobu dvou let k ustanovení druhého chirurgického primariátu v nemocnici, který vedl žák primáře Cenka MUDr. Miloš Kudělka.

Dne 1. 1. 1976 se stal primářem chirurgie MUDr. Jiří Králík, CSc. žák profesora Rapanta, dlouholetého přednosty Chirurgické kliniky v Olomouci. Dne 1. 1. 1988 se stal primářem chirurgického oddělení v Přerově MUDr. Karel Nohejl, do té doby působící jako zástupce primáře MUDr. Králíka. Od 12. 4. 2001 byl primářem chirurgického oddělení MUDr. Petr Vojáček, CSc., dříve odborný asistent I. chirurgické kliniky v Olomouci. Dne 1. 2. 2008 se stal primářem chirurgického oddělení MUDr. Adolf Gryga, CSc. Dnem 1. 6. 2009 se stal primářem chirurgického oddělení MUDr. Stanislav Kalabus. Dne 1.6. 2015 byl jmenován primářem chirurgie MUDr. Alojz Haninec.

zpět na úvodní stránku oddělení