Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Operace šedého zákalu (katarakta)

Principem operace je odstranění zkaleného obsahu oční čočky. Ultrazvukovou sondou je rozmělněn a odsán zkalený obsah čočky a ponecháno je čiré čočkové pouzdro, do něhož je voperována (implantována) umělá nitrooční čočka. Tím se zlepší vidění na operovaném oku, pokud je sítnice a zrakový nerv zdravý.

Operace se provádí ve většině případů v lokálním znecitlivění nejčastěji ve formě kapek (anestetika) kapaných těsně před operačním výkonem. Někdy je potřeba dát k znecitlivění injekci k oku. Při zvláštní indikaci se výkon provádí v celkové anestesii.

Při operaci šedého zákalu je prováděn rohovkový tunelový řez, není  tedy třeba vysadit celkově antikoagulancia (Anopyrin, Lawarin, Warfarin...).

Implantace monofokální nitrooční čočky umožňuje ostré vidění na jednu vzdálenost, dle volby pacienta, většinou do dálky. Aby pacient viděl dobře i do blízka, bude potřebovat po operaci brýle.

Implantace multifokální nitrooční čočky lze výrazně nebo téměř úplně snížit závislost na brýlích. Jsou založeny na návrhu zlepšit vidění na všechny vzdálenosti.

Operace šedého zákalu, která patří k nejčastějšímu operačnímu zákroku na našem pracovišti, je prováděna ambulantně, což vede k vyšší spokojenosti našich klientů. Ke komfortnímu pobytu operovaných pacientů slouží tzv. denní stacionář, který si můžete prohlednout ve fotodokumentaci očního oddělení. 

Co vzít s sebou k operaci katarakty:              

  • aktuální předoperační vyšetření
  • doporučení Vašeho očního lékaře k operaci
  • seznam léků, které pravidelně užíváte
  • svačinu
  • diabetici:  inzulin
  • brýle

Hodina nástupu k operaci: mezi 07:00  - 07:30 hodinou na naše pracoviště nebo dle domluvy.

Hodina nástupu k operaci je orientační a je stanovena tak, aby byl zajištěn hladký průběh na operačním sále. Váš pobyt na našem očním pracovišti zahrnuje administrativní úkony, předoperační přípravu, vlastní operaci a pooperační péči. Každá operace se může protáhnout a tím se může prodloužit Vaše čekání na operaci i pobyt na našem očním pracovišti.

Rady a tipy před operací katarakty v lokální anestezii

  • odstraňte všechny kosmetické prostředky a líčidla z obličeje
  • ráno před operací lehce posnídejte a užijte si léky, které pravidelně užíváte
  • domluvte si předem odvoz domů (operace šedého zákalu není důvodem k odvozu sanitou), po operaci budete odcházet se zakrytým operovaným okem, proto z důvodu Vaší bezpečnosti doporučujeme zajistit si doprovod domů
  • následující den po operaci se dostavíte na kontrolu dle doporučení lékaře
zpět na úvodní stránku oddělení