Historie oddělení

Kvalifikovaná lékařská anesteziologická péče existuje v Nemocnici Přerov již od roku 1958 a to zásluhou anesteziologa mezinárodního významu prof. MUDr. Zdeňka Kalendy (později profesora anesteziologické kliniky v Holandsku – Utrechtu). Jako zástupce chirurgického primáře založil roku 1965 tehdy ještě nelůžkové oddělení ARO a stal se jeho primářem. V té době zahájil spolupráci s Výzkumným ústavem přerovské firmy Meopta na vývoji plicního ventilátoru. V roce 1968 bylo již otevřeno pětilůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení, které zabezpečovalo resuscitační péči v rámci celého regionu. Bylo jedním z prvních lůžkových oddělení v republice a poskytovalo též výcvik personálu okolních, později vzniklých lůžkových ARO.

Po emigraci prim. Kalendy se stal v červenci 1969 primářem MUDr. Rudolf Plhal, anesteziolog nemocnice v Hranicích. Byly zavedeny pohotovostní služby lékařů a postupně se oddělení rozšiřovalo personálně i přístrojově. Počátkem 80.let byly již všechny anestezie v nemocnici zabezpečovány pracovníky ARO. Počet anestezií postupně narůstal a v posledních letech se pohybuje kolem 4 500.

Od r. 1979 začala v rámci ARO fungovat RZP na jednu směnu. Postupně se i tato služba rozšířila na plný provoz a v r.1987 se zcela osamostatnila pod vedením prim MUDr. Jaroslava Štimpla. V letech 1987 – 1990 byla péče rozšířena o ambulanci léčby bolesti, kterou vedl prim MUDr. Štimpl.

Dne 18. září 2000 byly otevřeny nově zrekonstruované prostory pro resuscitační oddělení. V těchto zmodernizovaných prostorách se rozrostlo i přístrojové vybavení – moderní plicní ventilátory, modulární monitory, umožňující invazivní měření hemodynamických parametrů a další.

V září 1998 ukončil funkci primáře MUDr. Rudolf Plhal a vedením oddělení byla pověřena MUDr. Jiřina Kafková. Pod vedením prim. MUDr. Kafkové se oddělení dále rozvíjelo. Zlepšilo se materiální vybavení na vlastním resuscitačním oddělení i na operačních sálech. Výrazně se tím zlepšila péče o pacienty, jejich sledování a zabezpečení během jednoduchých i náročných operačních výkonů. Ve srovnání s dobou před 10 lety se v této oblasti udělal obrovský posun.

V říjnu 2002 ukončila funkci primářky oddělení MUDr. Kafková. Vedením oddělení byl s platností od 1.11.2002 pověřen MUDr. Zdeněk Plhal. V roce 2010 zahájila svou činnost ambulance pro léčbu chronické bolesti. Významně se tím zlepšila dostupnost této péče v našem regionu. V lůžkové péči přineslo další zkvalitnění léčby zakoupení nového moderního dialyzačního přístroje Multifiltrate, jež nahrazuje funkci ledvin u kritických stavů, kde selhává jejich činnost. Dalším významným mezníkem bylo vybudování a uvedení do provozu jednotky dlouhodobé intenzívní péče. Toto oddělení je určeno pro pacienty, kterým dlouhodobě selhávají některé základní životní funkce. Personálně a technicky funguje na velmi vysoké úrovni od října 2011. Vedoucí lékařkou se tehdy stala MUDr. Martina Janotová.

Od 1.1.2020 převzal po MUDr. Zdeňku Plhalovi primariát ARO MUDr. Petr Dušek a ve vedení oddělení působí dosud. Společně s ostatními kolegy úspěšně zvládl náročné období pandemie Covid 19 a zaměřil se na modernizaci přístrojového vybavení oddělení. Postupně bylo modernizováno prakticky veškeré přístrojové vybavení od monitorů životních funkcí, ventilátorů umělé plicní ventilace, přístrojů CRRT, přístroje pro měření hemodynamiky, infuzní techniky až po nová multifunkční lůžka. Na jaře 2022 proběhla i rekonstrukce technického vybavení ARO a anesteziologického úseku v rámci operačních sálů (rozvody elektřiny a mediplynů, soustavy stativů, veškerý nábytek) včetně nového zázemí pro personál.

V současné době je provoz všech úseků oddělení zajišťováno 20 lékaři, 42 sestrami, 15 ošetřovateli a 1 fyzioterapeutem.

zpět na úvodní stránku oddělení