Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

Všeobecné informace

1. Rozsah působnosti ONM:

ONM poskytuje služby státním i soukromým zdravotnickým zařízením /Přerov,Prostějov,Šternberk,Šumperk,Kroměříž,Kojetín,Holešov,Lipník nad Bečvou,Hranice,Bystřice pod Hostýnem,Valašské Meziříčí,Rožnov pod Radhoštěm,Nový Jičín/.

2. Žádanka na vyšetření, objednání pacienta:

Všechna vyšetření jsou prováděna na základě řádně vyplněné žádanky,tato by měla obsahovat:

  • jméno, příjmení, rodné číslo a číslo pojišťovny pacienta
  • adresa, výška a váha pacienta
  • základní a případně i vedlejší diagnózy pokud souvisí s hlavní dg.nebo mohou ovlivnit interpretaci výsledků
  • přesná specifikace požadované metody
  • stav nemocného (chodící, sedící, ležící )
  • jméno, adresa, specializace a IČŽ odesílajícího lékaře
  • u některých vyšetření je nutno doplnit další údaje viz Základní informace
  • Pacienta je nutné na vyšetření objednat, a to buď telefonicky na telefonním čísle 581 271 616, nebo odesláním žádanky na ONM. Pacient pak bude pozván na vyšetření prostřednictvím oddělení, na němž je hospitalizován, nebo bude kontaktován telefonicky.
  • Pro provoz oddělení je nutný kontaktní telefon na pacienta /ev.na jeho nejbližší rodinu/

3. Urgentní vyšetření:

Většina radionuklidových vyšetření může být indikovaná jako urgentní, je však nutno tuto indikaci předem telefonicky konzultovat (lékař s lékařem) a domluvit termín vyšetření. Toto bude provedeno v nejkratším možném termínu dle technických možností oddělení.

4. Příprava pacienta na vyšetření:

Většina metod nevyžaduje žádnou přípravu, výjimkou je dynamická scintigrafie jater, kde je nutno, aby pacient přišel na lačno a měl s sebou tabulku čokolády  a dále zátěžová scintigrafie myokardu, zde je příprava složitější.
Pacient je 12 hodin na lačno,pije normálně,ale nesmí kávu, colu,černý čaj a tonik. Diabetici na inzulínu večer jedí normálně a zvykle aplikují inzulín, ráno nesnídají a inzulín si berou s sebou se svačinkou, aplikují si inzulín a jedí po vyšetření. Jsou zváni  na 6.30 hod.. Diabetici na PAD dodržují 12 hodin nalačno, pouze ráno vynechají  medikaci, ale vezmou si ji se svačinkou s sebou. Příprava diabetiků na dietě se neliší od přípravy ostatních pacientů. Cílem ergometrické zátěže je nárůst tepové frekvence na 85% maxima,proto je vhodné u pacientů vynechat beta-blokátory 48 hod před vyšetřením a nahradit je jinou terapeutickou skupinou. Beta blokátory nelze vysazovat u pacientů po IM a pacientů s koronarograficky prokázanou ICHS z důvodu rizika vzniku koronární příhody při vyšetření. Pacienti s LBBB a pacienti s nízkou tolerancí zátěže budou zatíženi farmakologicky/je  nutné při objednávání tuto skutečnost nahlásit/,tito pacienti si musí donést na vyšetření svačinku  a půl litru tekutin. Přepravu pacienta na  vyšetření zajišťuje odesílající zařízení.U nemocných ve vážném stavu je nutno zajistit zdravotní doprovod.

5. Zrušení vyšetření:

Pokud se odesílající lékař rozhodne vyšetření zrušit, je nutno toto co nejdříve oznámit na ONM, uvolněný termín bude přidělen jinému pacientovi. Jinak vznikají velké ekonomické ztráty. Je rovněž nezbytné dodržet objednací hodinu vyšetření, v případě prodlení dochází ke znehodnocení radiofarmaka.

6. Výsledky vyšetření:

U urgentních vyšetření je výsledek vždy vydáván pacientovi po vyšetření, u ostatních je výsledek k dispozici nejpozději následující den po vyšetření.

7. Kontraindikace vyšetření:

absolutní: první trimestr gravidity
relativní: vyšší stadia gravidity a laktace 

zpět na úvodní stránku oddělení