Bolesti zad aneb kdo je nezná?
Na bolesti zad má lidstvo možno říci docela „zaděláno“. Změnou chůze a stoje ze čtyř končetin na dvě ve vývoji lidského druhu přineslo lidstvu mnoho pozitivního , ale mělo také některé neblahé následky. Došlo totiž k přetvarování páteře do typického „S“ a také k dalším změnám například na pánvi. Tím byl tento postoj umožněn, ale současně dosáhlo zatížení páteře hodnot u jiných živočichů neznámé a zvláště přechod páteře do kosti křížové /lumbosakrální přechod/ je místo , kde se všechny nepříznivé vlivy koncentrují. Také změna tvaru pánve má své důsledky, které ale spíš spadají do gynekologie a porodnictví.
Také změna délky a charakteru života a stravy v posledních sto letech přinesla další nepříznivé faktory, které vedou k nemocem dříve málo rozšířeným jako je například osteoporosa se všemi neblahými důsledky na pateř.
Výsledkem všech možných známých i neznámých faktorů je, že bolesti zad jsou jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti u většiny profesí a není snad dospělého člověka , který by alespoň částečně nějaké potíže neměl.
Jak už ale bývá zvykem , začnu v přehlídce nemocí a možností jejich léčby od vad vrozených nebo získaných v dětském věku. Nejznámější z nich je skoliosa , což je abnormální vykřivení páteře do strany. Ve své lehké formě vyžaduje sledování a pravidelnou rehabilitaci , také vyloučení nevhodného zatížení v dětském věku. Za mlada nebolí, ale výraznější poruchy normálního tvaru jsou příčinou asymetrického přetížení páteře v dospělosti a také následného rozvoje degenerativních změn příslušného úseku páteře a s tím spojených bolestí.
Dalším onemocněním mladých dospělých je výhřez ploténky, děje se většinou v přetížené části dolní bederní páteře a tato vyhřezlá ploténka pak může tlačit na jednotlivé z páteře vybíhající nervové kmeny a vyvolávat bolesti jednak v zádech , ale i v dolních končetinách. Většinou se při větším výhřezu u mladších léčívá operačně, odstraněním vyhřezlé části a následnou rehabilitací, což může mít vynikající výsledek ale ne u všech pacientů. Starší pacienti se léčívají spíš konzervativně , klidem a rehabilitací.
Zajímavým onemocněním je spondylolistesa, kdy zřejmě většinou na podkladě vrozené méněcennosti praskne část oblouku obratle a tento se začne posunovat z ideální pozice. Tato nestabilita samozřejmě vyvolává bolesti zad , které se zvýrazňují přetížením. Léčení je většinou neoperační, léky od bolesti , klid a speciální rehabilitace.
Staršímu věku přísluší také větší či menší degenerativní změny na kloubečcích , které spojují jednotlivé obratle podobně jako degenerativní změny v plotenkach. Tyto pak vyvolávají růst osteofytů , tedy jakýchsi výběžků z obratlových těl a těchto kloubečků.Ty pak mohou tlačit na míchu či kořeny a způsobovat víceméně trvalé bolesti zad. Další závažná nemoc většinou starších lidí je osteoporosa , čili řídnutí kostí . Jde o celotělové onemocnění s postižením veškerého skeletu. Na páteři u těžších stupňů osteoporosy může vzniknout až borcení jednotlivých obratlových těl , kdy těla obratlů bez většího násilí mění svůj tvar z původně obdélníkovitého na klínovitý , a tím se zvětšuje ohyb pateře a předklon takového člověka , nebo hrb na jeho zádech. Na jiných kostech také prudce stoupá riziko zlomenin a je potřebné dlouhodobé finančně náročné léčby na alespoň částečnou úpravu stavu.
Samozřejmě páteř bolí také spousta lidí bez deformačních a jiných patrných změn na mateři. K jejich léčbě používáme různé medikamenty, léky od bolesti a proti zánětu a také uvolňovací cviky a procedury a posilovací cviky na břicho a páteř. U nich je nejdůležitější změny stylu života a pracovní zátěže a systematické cvičení. Ne všichni však vydrží dostatečně dlouho,. Vůbec sedavý styl života je pravou zhoubou na páteř, Proto , pokud něco takového vykonáváte, vyplatí se několikrát denně stoupnout a cvičeníčko si udělat. Nic zvláštního , ale pomáhá. Vůbec změna stylu života a zatížení pateře spolu s jejím pravidelným cvičením je nejdůležitější složkou v léčbě pateře.
zpět na úvodní stránku oddělení- Dopis pro pacienty po totální endoprotéze kolene
- Požadavky na předoperační přípravu pacientů k rozsáhlým endoprotetickým operacím
- Pokyny pro hospitalizované
- Dopis pro pacienty před úplnou kloubní náhradou
- Dopis pro pacienty po totální endoprotéze kyčle
- Plastika předního zkříženého vazu kolene
- Požadavky na předoperační přípravu pacientů - menší a střední výkony