Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Nemocné a zdravé nohy

Pokud nohy , koneckonců jako všechny jiné orgány lidského těla slouží bezchybně, většina lidí si jich ani příliš nevšimne. Když pak ale dojde k jejich onemocnění nebo poškození, ukáže se , jak veledůležitý a nepostradatelný orgán to vlastně je a kolik jeho služeb potřebujeme. Samozřejmě rozhodující je činnost a funkce celých dolních končetin , všech jejich kloubů svalů a nervů, ale vzhledem k tomu , že o podstatných onemocněních a úrazech jsem již psal dříve, chtěl bych se tentokrát věnovat vlastní noze , od kotníku dál.

Postižení dětskými vadami není příliš časté, snad až na plochonoží , kdy není plně vytvořena klenba nožní. Chodidlo pak neplní jednu ze svých důležitých funkcí a to je pružnost , změkčení došlapu. Naštěstí se jedná většinou o vadu lehčí , spíše částečnou , která nevyžaduje operační léčení a většinou alespoň za mlada ani příliš neobtěžuje , nebolí. Ve stáří ale může přinášet výrazné potíže , zvláště, pokud se dále zhoršuje, ve výrazných případech je vhodné řešit operačně , vymodelováním normálního tvaru postižené části nohy a jejím ztužením.

O úrazech nohy lze snad obecně říct jen to , že i poměrně malé úrazy , jako třeba zlomenina patní kosti, vedou dosti často k vážným a trvalým následkům , které se dají léčením ovlivnit jen zčásti. Je to dáno důležitostí přesného tvaru a funkce každé z jednotlivých kůstek nohy a jejich extremním namáháním chůzí, stojem či během.

Zajímavým je vliv obuvi na tvar a nemoci nohou u různých etnik. Asi nejznámější je modelování nohou čínských či japonských děvčátek pomocí obvazů tak, aby v dospělosti byla výsledkem noha co nejmenší , nejkřehčí. Toho samozřejmě dosáhnout lze, ale výsledkem je sice drobounká nožka, která ovšem není schopna příliš plnit svou hlavní funkci , a to je stoj a chůze. Takže tyto takto „postižené“ krasavice sice vzbuzovali obdiv , ale trpěli, zvláště v druhé polovině života bolestmi nohou a nemožností delší chůze nebo stání. Opačným případem jsou obyvatelé teplých krajů , kde se nenosí žádná obuv , a nebo jen různé volné sandály. Tam pak onemocnění nohy s postižením jejího tvaru vývojem je zcela vzácné.

Země střední Evropy jsou někde mezi. Již zde nestahujeme nožičky děvčátek do pevných obvazů , ale zato co jsou si někdy schopny nazout ženy o vlastní vůli je doslova s podivem. Ano jistě, štíhlá ženská nožka na vysokém podpatku s úzkou špičkou lodiček vyvolá leckdy ohlédnutí kolemjdoucích mužů, ale na druhou stranu je tato nefyziologická obuv příčinou mnohých trápení a vad u jejich nositelek. Výsledkem dlouhodobějšího nošení nevhodné obuvi zvláště u vrozeně predisponovaných žen bývá vbočení palce , takzvaný Hallux Valgus. Toto v Čechách poměrně časté onemocnění vede uvolněním příčné klenby přední části nohy k jejímu rozšíření a následně pak ke zkřivení palce směrem k sousedním prstům. Jeho základní kloub pak prominuje a bývá bolestivě otlačen obuví. A tady už je pole vlastní ortopedům – pomůže se speciálními vložkami , posoudí velikost a rozvoj vady a podle jejího stupně , podle věku pacientky a dalších nároků určí další způsob léčby . V počátečních případech bývá neoperační, s postupující velikostí vady a potížemi pacientky bývá spíše nutná operační korekce. Zde je postavení erudovaného lékaře nezastupitelné , ponecháním této vady v neléčeném stavu lze promeškat období nejvhodnější k operační léčbě a pak výsledky již nebývají úplně ideální.

Součástí této vady také někdy bývají kladívkové prsty , kdy se menší prsty nohy staví do nakrčené polohy a jejich vyčnívající kloubečky bývají pak opět obuví otlačeny. Tady je naopak dobrá operace vhodná kdykoliv.

Na závěr bych rád doporučil Vám všem stejnou péči o vlastní nohy , jakou věnujete vlastním rukám. I když na nohy není tolik vidět, pravidelná péče o jejich hygienu , kvalitní kožní kryt a přesně zastřižené nehty stejně jako o vhodnou obuv se jistě vyplatí. Povede k předcházení jejich nemocí a vad, což se Vám vrátí v dlouhodobé bezproblémové funkci Vašich chodidel. Pokud ale už k postižení nohou dojde, kvalifikovaná péče ortopeda Vám pomůže s jejich optimální léčbou.

Operativa nohy je nenápadný obor, ale má zásadní význam pro pacienty s jakoukoliv vadou nohy. Ke stovkám již známých klasických operací začaly na přelomu tisíciletí přibývat nové metody s využitím nových technologií. Naše oddělení se celkem systematicky věnuje tomuto významnému odvětví od roku 2000, ale v roce 2004 došlo k dalšímu kvalititavnímu i kvantitativnímu nárůstu operativy.

zpět na úvodní stránku oddělení