Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

Pracoviště

Dopis pro pacienty po totální endoprotéze kyčle

Vážený pane, vážená paní.

Prodělal / prodělala/ jste rozsáhlou operaci kyčelního kloubu s jeho náhradou a k tomu, aby Vám tato kloubní náhrada sloužila co nejlépe po mnoho let je třeba Vaší spolupráce. Umělá kloubní náhrada zbavuje svého nositele bolesti a umožňuje prakticky normální funkci původně postižené končetiny. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba respektovat následující doporučení.

 1. Nenamáhejte svůj operovaný kloub abnormálními pohyby nebo extrémními polohami. Je totiž hlavně v prvních třech měsících náchylný k vykloubení a proto je v tomto období nutné zcela tyto polohy vynechat. Naprosto nevhodný je hluboký sed / měkké nízké křeslo, přední sedadlo osobního vozu, měkký nízký gauč nebo postel, nízce usazené WC / a hluboké předklonění /péče o chodidlo, ponožky, obuv…/. Je vhodné opatřit si navlékač ponožek a obuvi, poprosit rodinného příslušníka o péči o nohy … Je také třeba spávat v tomto období na zádech s polštářem mezi koleny. Zásadně nevhodné je křížení končetin, překřížení operované končetiny dovnitř a eventuálně její zevní rotace /nohu přes nohu/. Také je nutná prevence pádů, dosti riziková je koupelna, již před operací Vám byly doporučeny madla a sedačka do vany, také nejsou vhodné různé koberečky a drobné předměty na podlaze, o které lze zakopnout.
   
 2. Nezatěžujte kloub nadměrnou fyzickou aktivitou. Je možné si laicky představit, že každý kloub je vlastně ložisko s omezenou životností, čím jej budete více zatěžovat, tím dříve se pravděpodobně uvolní. Na druhou stranu ale kloubní náhrada právě pohyb a běžné denní aktivity umožňuje a těch se také není třeba obávat. Spíše je třeba jen vynechat extremní zátěže a přetížení sportem či nadměrnou námahou.
   
 3. Po operaci používejte berle. Obvyklá je zátěž polovinou hmotnosti po odchodu z oddělení, k plné zátěži s odložením berlí se dopracujete individuálně, podle toho, jak Vás bude opakovaně vyšetřovat Váš operatér.
   
 4. Choďte pravidelně po celý Váš další život na kontroly na ortopedii. Obvyklé termíny kontrol jsou 6 týdnů, 3měsíce a 6 měsíců po operaci, dále za rok, za dva roky a dále vždy po dvou letech. Na kontroly samozřejmě také musíte ihned při jakékoliv komplikaci. Kontroly na naší ambulanci jsou zcela ve vašem zájmu, proto Vás na ně nebudeme zvát a spolehneme se na Váš zájem o Vaše zdraví.
   
 5. Při jakémkoliv infekčním onemocnění ihned navštivte svého praktika, upozorněte ho, stejně jako kteréhokoliv jiného lékaře, že máte v sobě kloubní náhradu. Lékař Vás vyšetří a předepíše Vám včas vhodná antibiotika, kloubní náhrada je totiž velmi citlivá na jakoukoliv infekci v těle. Nerespektováním tohoto pokynu může dojít k závažné komplikaci.
   
 6. Závěrem Vám přejeme pevné zdraví a bezproblémovou dlouhodobou funkci Vaší operované končetiny, ke které se můžete dopracovat spoluprací s našim oddělením .
zpět na úvodní stránku oddělení