Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Dopis pro pacienty po totální endoprotéze kolene

Vážený pane, vážená paní,

prodělal /prodělala/ jste rozsáhlou operaci kolenního kloubu s jeho náhradou a k tomu, aby Vám tato kloubní náhrada sloužila co nejlépe po mnoho let je třeba Vaší spolupráce. Umělá kloubní náhrada zbavuje svého nositele bolesti a umožňuje prakticky normální funkci původně postižené končetiny. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba respektovat následující doporučení.

 1. Nenamáhejte svůj operovaný kloub abnormálními pohyby nebo extrémními polohami. Není vhodné klekat na tvrdou a drsnou podložku, kloubní náhrada se v této pozici ocitá těsně pod kůží v místě kleku. Také je nutná prevence pádů, dosti riziková je koupelna, vhodná jsou madla a sedačka do vany.
   
 2. Nezatěžujte kloub nadměrnou fyzickou aktivitou. Je možné si laicky představit, že každý kloub je vlastně ložisko s omezenou životností, čím je budete více zatěžovat, tím dříve se pravděpodobně uvolní. Na druhou stranu ale kloubní náhrada právě pohyb a běžné denní aktivity umožňuje a těch se také není třeba varovat. Spíše je třeba vynechat extremní zátěže a přetížení sportem či nadměrnou námahou. Je ale třeba pokračovat v kondičním cvičení hybnosti operovaného kloubu, jak je znáte z oddělení a rehabilitace.
   
 3. Po operaci používejte berle. Obvyklá je zátěž polovinou hmotnosti po odchodu z oddělení, k plné zátěži s odložením berlí se dopracujete individuálně, podle toho, jak Vás bude opakovaně vyšetřovat Váš operatér.
   
 4. Choďte pravidelně po celý Váš další život na kontroly na ortopedii. Obvyklé termíny kontrol jsou 6 týdnů, 3měsíce a 6 měsíců po operaci, dále za rok, za dva roky a dále vždy po dvou letech. Na kontroly samozřejmě také musíte ihned při jakékoliv komplikaci. Kontroly na naší ambulanci jsou zcela ve vašem zájmu, proto Vás na ně nebudeme zvát a spolehneme se na Váš zájem o Vaše zdraví.
   
 5. Při jakémkoliv infekčním onemocnění ihned navštivte svého praktika, upozorněte ho, stejně jako kteréhokoliv jiného lékaře, že máte v sobě kloubní náhradu. Lékař Vás vyšetří a předepíše Vám včas vhodná antibiotika, kloubní náhrada je totiž velmi citlivá na jakoukoliv infekci v těle. Nerespektováním tohoto pokynu může dojít k závažné komplikaci.
   
 6. Závěrem Vám přejeme pevné zdraví a bezproblémovou dlouhodobou funkci Vaší operované končetiny, ke které se můžete dopracovat spoluprácí se svým ortopedem..
zpět na úvodní stránku oddělení