Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 581 271 111
+420 725 797 148

Pracoviště

Dopis pro pacienty před úplnou kloubní náhradou

Vážená paní , vážený pane,

dostal/a jste termín operace s použitím kloubní náhrady. Tento typ operace je natolik závažný, že vyžaduje speciální přípravu a také specifické doléčení.

Naší snahou je dosahovat špičkových výsledků v léčení, což je jistě i Váš zájem, proto se snažíme v tomto dopise shrnout základní podmínky k tomu, aby tomu tak bylo a abychom Vám umožnili se na tomto společném zájmu optimálně podílet.

Předoperační období

Termín operace platí v případě, že my budeme schopni tuto operaci přesně v daném termínu provést a dále za podmínek, že budete v době operace v optimálním zdravotním stavu, bez nachlazení, zánětu, či jiné infekce kdekoliv v těle, bez záděrů a jiných porušení povrchu kůže. Také musí proběhnout interní vyšetření a příprava podle přiloženého předpisu. Předběžné interní vyšetření může také sloužit jako podklad pro zvážení autotransfúze (cca 6 týdnů před operací), což je odběr Vaší vlastní krve, která bude použita během Vaší operace. Optimální by bylo také pravidelně před operací cvičit dle Vašich možností k celkovému zlepšení Vaší kondice. Na ortopedické oddělení je vhodné si zakoupit brožurku, kde je podrobně vše popsáno.

Příprava na pooperační období

Dlouho před operací je podstatné vyjasnit si základní podmínky pro bezproblémový pooperační průběh. Budete možná na omezenou dobu hůře mobilní, u operací na dolních končetinách je pravděpodobné používání berlí. S rodinou je třeba dojednat, zda a kdo Vám pomůže v běžných činnostech, kde budete bydlet, jak budete spát, jíst, mýt se a chodit na WC.

Je třeba upravit si spaní tak, aby jste mohl/a lehce vstávat a lehat. Postel by se měla podobat nemocniční posteli, tedy výška kolem 70 cm, tvrdá matrace nebo jinak vyztužená spací plocha. Po dobu 3 měsíců od endoprotézy kyčle je nezbytně nutné zamezit ohnutí kyčle více jak 90 stupňů, takže kromě postele a WC je třeba ještě domyslet sezení při jídle, při odpočinku (přísný zákaz hlubokého sedu) a třeba i oblékání ponožek a bot.

Dle regulí Vaší zdravotní pojišťovny lze v současnosti předepsat na poukaz u endoprotéz kyčlí univerzální nástavec na WC a sedačku do vany, tyto pomůcky a mnohé další lze nakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb..

K datumu hospitalizace

Je nezbytné vzít si do nemocnice věci podle přiloženého dokumentu a definitivní interní vyšetření dle předpisu. Při nesplnění rozsahu a podmínek předoperační přípravy budeme muset Vaši hospitalizaci bohužel odmítnout, protože nemáme kapacity na provádění předoperační přípravy na lůžku. U obuvi je třeba vybrat si přezůvky s plnou patou, nevhodný je vyšší podpatek.. Při volbě velikosti je třeba myslet i na to, že můžete mít po operaci otoky a nemusíte se do Vašich běžných přezůvek vejít. Přineste si s sebou také dlouhou obouvací lžíci.

Vzhledem k tomu , že Vaše hospitalizace bude s vysokou pravděpodobností po asi 14 dnech na ortopedii pokračovat přímo přeložením do rehabilitačního ústavu, připravte si již k tomuto datu zavazadlo do rehabilitačního ústavu. Pokud máte dobré francouzské hole, vezměte je s sebou..

Zavazadlo do rehabilitačního ústavu

Mělo by obsahovat stejné věci jako k běžné hospitalizaci, přiměřené množství peněz, je vhodné označit si berle a dále si připravit cvičební úbor, plavky, koupací čepici, domácí oblečení a obuv, noční oděv, event. telefonní kartu. Je možno si vzít i vlastní rozhlasový či televizní přijímač.

Upozornění

Pobyt v rehabilitačním zařízení slouží k dokončení nácviku pooperační rehabilitace a zvýšení soběstačnosti v běžných denních činnostech. Trvalá, dobře prováděná rehabilitace je nedílnou součástí léčby a jen pomocí ní je možné dosáhnout optimálního výsledku, což je jistě i ve Vašem zájmu.

Závěrem

Pokud Vám není něco jasné z předoperačního poučení nebo z tohoto krátkého textu, obracejte se přímo na personál ortopedického oddělení. Uděláme pro Vás vše, co je v našich silách, tak aby výsledek Vašeho léčení byl optimální.

Kolektiv Ortopedie Přerov

zpět na úvodní stránku oddělení