Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Plastika předního zkříženého vazu kolene

Poranění předního zkříženého vazu (ligamentum cruciatum anterius- dále LCA) je v dnešní době velmi častým sportovním úrazem. Vzniká nejčastěji při kontaktních sportech (fotbal, házená…) větším násilím na koleno a je charakterizován pocitem křupnutí v koleni (někdy je i slyšitelné) s následnou nejistotou a většinou rychle vznikající náplní kolene krví. Při bočním násilí může být kombinováno s poraněním postranních vazů , nebo při rotačním násilí s poraněním menisků. Těsně po poranění je třeba zamezit další možné traumatizaci kolena a po odeznění následných výpotků podstoupit léčbu.

Léčba je zpočátku většinou konzervativní, punktujeme výpotek koleno klidníme ledem.Pokud poraněný nesvede plné propnutí kolene pak provádíme artroskopii s uvolněním blokády meniskem nebo jinou strukturou. Jinak dle odeznění bolesti provádíme rehabilitaci k posílení svalstva stehna, stabilizátorů kolena.

Plastika LCA je výkon velmi vhodný u sportovců či aktivních lidí. Bez LCA se dá normálně chodit, ale s větším či menším rizikem dalšího podvrtávání kolene a následného postupného ničení nitrokloubních struktur. Jako následek tokovéto situace po cca 5-10 letech života bez LCA dochází k předčasnému rozvoji arthrozy.

Operační výkon- plastiku LCA provádíme na našem pracovišti s využitím postupů zajišťujících co největší míru bezpečnosti (z hlediska dlouhodobého výsledku) a komfortu pro pacienta. Obvyklá je pětidenní hospitalizace, náhradu vazu odebíráme z přední strany kolena, kde se nachází silný vaz- úpon čtyřhlavého svalu, vytínáme z něj 1 cm tlustý snopec (BTB) a tento poté provlékáme a zajišťujeme v koleni na místě původního vazu šrouby a vstřebatelnými hřebíčky. Odběrové místo je zpočátku poněkud bolestivé, postupně jsou bolesti jen zátěžové a kolem půl roku od výkonu zcela mizí. Tento typ plastiky LCA je velmi pevný a pro sportovce či aktivní pacienty je v dlouhodobém horizontu nejpevnější variantou..

Pohled do kloubu před a po plastice LCA

Jiným možným způsobem náhrady LCA je plastika provedená ze šlachy m.semitendinosus, tento způsob je méně bolestivý, rychleji umožňuje aktivní život, nicméně ji doporučujeme spíše pro rekreační sportovce vyššího věku a spíše ženám. Náhrada je méně pevná a je možné její postupné uvolnění. Na určité aktivity typu rekreační turistika je však dostačující. Výhodou je minimální jizva. O typu plastiky rozhodne Váš operatér po zvážení sportovních aktivit a ambicí.

Rehabilitace pečlivě řízená operujícím lékařem je velmi důležitou součástí léčby, lze říci, že operace je jen prvním krokem směrem ke zdravému kolenu a zbývá jich učinit ještě celá řada. 1.den po operaci vytahujeme drény z kolene a začíná cvičení pohybu. Zpočátku jsou někdy bolesti odběrového místa výrazné a proto je tlumíme ( výhodou je hospitalizace). Během cca 2-3 dnů většina pacientů již dokáže zvednout nohu a volně ji v koleni ohnout, chodí o berlích a cvičí postupně ohyb do pravého úhlu- 90 st. Plné propnutí kolene a velmi důležité, je třeba jej cvičit od začátku podkládáním polštářků pod patu a naopak plné ohnutí není zpočátku vhodné. Jakmile pacient sám dokáže předvést pohyb kolene v rozsahu 0-90, svede správnou chůzi o berlích s odlehčením operované končetiny a nemá jinou komplikaci je propuštěn do ambulantní péče. 10.- 12 den od operace obvykle vytahujeme stehy . Je třeba i doma intenzivně cvičit rozsah pohybu, zvedání nohy a plné propnutí. Kolem 3 týdnů od operace je vhodné začít jízdu na rotopedu s mírnou zátěží a posilování stehna. Kolem 4-6 týdnů od operace začínají pacienti chodit bez berlí, jezdit na kole. Je možný nástup do sedavého zaměstnání. Kolem 3 měsíců od operace doporučujeme posilovnu, docvičit dřep a plavání se zatnutím quadricepsu- znak či kraul. Kolem 5-6. měsíce již koleno přestává pobolívat a povolujeme pacientovi běh striktně po rovném bez změn směrů pohybu a bez rizika podvrtnutí. V této době se pacienti vrací i do náročných zaměstnání. Kontaktní sporty typu fotbal, hokej, házená jsou i nadále nebezpečné, stejně jako doskoky (z autobusu , vlaku, volejbal, seskočení z kola na operovanou končetinu) a běh po nerovném terenu.. Návrat k nim doporučujeme kolem 9-12 měsíce.

Je třeba si však uvědomit, že zdravý kloub je takový, který nikdy nebyl podvrtnutý, operovaný, šroubovaný a tedy koleno po plastice LCA nikdy nebude zcela zdravé. Náhrada LCA nejprve v koleni podlehne odumření a tím se sníží její pevnost, postupně dochází k jejímu prostavění a prokrvení a tedy se postupně pevnost opět obnovuje. Je tady velikou škodou, když pacient záhy začne plastiku přetěžovat nad její únosnou mez a poškodí ji ve fázi snížené pevnosti. Přísné dodržení rehabilitačních mezníků a kritérií dává dobré naděje na dlouhodobě bezproblémové koleno.

MUDr. Pavel Přikryl dva roky po plastice LCA po zdolání Matterhornu

zpět na úvodní stránku oddělení